Co to są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Wytworzone są z ogniw, tj. płytek krzemowych.
Co to jest moduł half cut?
W typowym module wykonywanym w technologii krzemowej znajdują się ogniwa o wymiarach standardowych (156x156mm) i jest ich najczęściej 60. Producenci, chcąc ograniczyć straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV, wynikające z dużej powierzchni ogniwa w stosunku do liczby elektrod zbiorczych, postanowili podzielić poszczególne ogniwa na pół. Tym sposobem powstał moduł o 120 ogniwach, których rozmiary to 156×78 mm
Jak długo trzeba czekać na montaż i ile on trwa?
Gwarantujemy montaż w ciągu 30 dni, zgłoszenie do zakładu energetycznego oraz zgłoszenie wniosku do Programu „Mój Prąd” w ciągu 7 dni od momentu zaksięgowania ostatnich płatności na koncie.
Jaka jest trwałość paneli fotowoltaicznych?
Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Producenci zapewniają 30 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd.
Jaka jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?
Gwarancja producenta na moduły fotowoltaiczne wynosi w zależności od modelu od 10 do 15 lat, a gwarancja na uzysk energetyczny na poziomie minimum 83% to 25 – 30 lat. Inwerter i pozostałe elementy elektryczne posiadają od 5 do 15 lat gwarancji.
Jak wygląda kwestia usuwania usterek, które pojawią się tuż po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej?
W momencie usterki w ramach gwarancji producent wymienia uszkodzone elementy fotowoltaiczne lub inwertery w formie serwisu D2D.
Jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna powinna być czyszczona przynajmniej raz w roku, choć warto, aby zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzić do dwóch razy na rok. Pierwsze czyszczenie ogniw fotowoltaicznych powinno mieć miejsce wiosną, po ustąpieniu opadów śniegu, drugie pod koniec jesieni. Przy myciu paneli fotowoltaicznych istotną rolę odgrywa również pora dnia. Moduły powinny być myte wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pielęgnacja paneli w południe, może uszkodzić instalację. Nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni zwiększa bowiem ryzyko szoku termicznego.
Czy panele fotowoltaiczne wymagają regularnym przeglądom?
Systemy fotowoltaiczne są bardzo mało awaryjne, i niemal całkowicie bezobsługowe. Niezbędna jest jednak regularna konserwacja, odpowiednie czyszczenie i cykliczny przegląd, które mają na celu utrzymanie najwyższej wydajności całego systemu.
Aby zachować gwarancję i sprawne działanie naszej instalacji, musimy pamiętać o regularnych przeglądach, tj.:
- wizualnej kontroli instalacji, a w szczególności stanu modułów fotowoltaicznych, konstrukcji i mocowań oraz samego inwertera,
- kontrolowania wszystkich przewodów. Szczególnie jeśli nasza instalacja nie znajduje się na dachu, a bezpośrednio na ziemi.
- pomiaru parametrów elektrycznych instalacji,
- sprawdzeniu pracy inwertera,
- monitorowaniu ewentualnej korozji narażonych elementów,
- czyszczenia modułów
- wykonania badania kamerą termowizyjną, aby wykryć usterki niewidoczne gołym okiem
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest darmowa?
Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna i realizuje ją zakład energetyczny. W tej sprawie nieodpłatnie złożymy za Ciebie odpowiedni wniosek.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Producenci zapewniają 30 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd.
Czy instalacja jest bezpieczna?
Instalacja paneli fotowoltaicznych jest nie tylko bezpieczna ale również bezawaryjna i przyjazna środowisku.
Ile energii można uzyskać z 1kw?
Panele fotowoltaiczne wyprodukują w Polsce od ok. 900 kWh do ok. 1.050 kWh z 1 kW mocy w ciągu 12 miesięcy.
Co to jest inwerter?
Inwerter fotowoltaiczny to urządzenia odpowiadające za przetwarzanie i przekształcanie energii, która powstaje w modułach fotowoltaicznych w postaci prądu i napięcia stałego, na energię elektryczną prądu i napięcia przemiennego o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz.
Czy można kontrolować na bieżąco ilość oddanej i pobranej energii z sieci?
Dzięki zainstalowanemu licznikowy dwukierunkowemu istnieje możliwość odczytania dokładnie ile energii zostało oddanej a ile pobranej.
Czym jest stały monitoring instalacji fotowoltaicznej?
Stały monitoring instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważnym elementem przy eksploatacji systemu. Możliwość monitoringu zwiększa komfort i kontrolę nad parametrami pracy instalacji. Kontroluje natężenie promieniowania słonecznego, temperaturę otoczenia, temperaturę modułów fotowoltaicznych oraz parametrów elektrycznych pracy systemu fotowoltaicznego. Pozwala sprawdzać ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w stosunku do energii pobieranej z publicznej sieci elektroenergetycznej z możliwością podziału na fazy. Umożliwia sprawdzanie uzysków energii w czasie rzeczywistym przy podziale na produkcję dzienną, miesięczną i roczną.
Co to mikroinwerter i kiedy należałoby go wybrać?
Są to falowniki dedykowane do współpracy z 1, 2 lub 4 modułami fotowoltaicznymi. Stosuje się je na dachach skomplikowanych, o dużej ilości jaskółek, połaci lub elementów zacieniających. W mikroinwerterze prąd stały produkowany przez instalację fotowoltaiczną jest zamieniany na przemienny bezpośrednio przy każdym z modułów. Dzięki temu każdy moduł zawsze pracuje z możliwie maksymalną wydajnością i nie jest ograniczany przez słabiej działający.
Powrót do kategorii