Dlaczego warto zainwestować w instalację paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika to niedroga i przystępna inwestycja, dzięki licznym dofinansowaniom i dotacjom. Jej koszt zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych a zwraca się w ciągu kilku lat. Pozwala również zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy prądu. Poza tym panele fotowoltaiczne nie zanieczyszczają środowiska, co w dobie problemów klimatycznych nie jest bez znaczenie. Są ciche i nie hałasują podczas użytkowania. Energia generowana ze słońca zazwyczaj produkuje więcej energii niż jest w stanie zużyć w danym momencie gospodarstwo domowe lub biuro. Dzięki temu można bilansować energię, a nawet zarabiać na je odsprzedawaniu, jeśli nie zużyjemy tego, co zostanie wyprodukowane. Wykorzystywanie energii słonecznej to również pewien stopień niezależności od dostawców energii. Bez alternatywnych form pozyskiwania prądu elektrycznego jesteśmy narażeni na podwyżki cen i musimy dostosowywać się do przedstawianych przez jednego z dostawców warunków. Właściciele instalacji fotowoltaicznych produkują własny prąd, więc jego cena przestaje być istotna.
Jak panele fotowoltaiczne wpływają na ekologię?
Nowoczesne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii to jeden z głównych pomysłów na spowolnienie globalnego ocieplenia. Stosując innowacyjne technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, przyczyniamy się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Fotowoltaika to system zero emisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Instalacja fotowoltaiczna działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. W wyniku tego procesu powstaje prąd stały, który za pomocą inwertera zostaje przekształcony w prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci publicznej.
Obecnie planuję budowę domu, czy na tym etapie powinienem zaplanować montaż instalacji fotowoltaicznej?
Już na etapie budowy można zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych. Nasz doradca na podstawie prognoz zużycia prądu i planów budowy pomoże dobrać optymalne rozwiązanie.
Czy mój dom musi mieć konkretny rodzaj dachu i/lub dachówki, aby móc na nim zainstalować fotowoltaikę?
Panele można montować na niemal każdym stosowanym rodzaju pokrycia dachowego z wyjątkiem onduliny, poliwęglanu, pleksy oraz dachach w złym stanie technicznym. Najbardziej popularnym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. Montowane są na dachach skośnych, płaskich, a także niestandardowych. W przypadkach tych ostatnich każdorazowo dobieramy system mocujący dedykowany do potrzeb klienta.
Czy montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest tylko na nowoczesnej architekturze?
Oczywiście nie. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest również możliwy w przypadku starszej architektury budynku.
Czy montaż instalacji panelowej możliwy jest tylko na dachu?
Montaż paneli fotowoltaicznych nie odbywa się tylko na dachu, ale może być z powodzeniem instalowana na dedykowanej do tego konstrukcji która pozwala na instalacje na gruncie. Wizja lokalna, która jest darmowa i stanowi pierwszy etap współpracy, pomoże ustalić najbardziej optymalne miejsce instalacji. Na spotkaniu doradca wybierze przestrzeń, która przyniesie najwięcej korzyści i zysku energetycznego oraz będzie odpowiadała preferencjom klienta.
Powrót do kategorii