Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to niedroga i przystępna inwestycja, dzięki licznym dofinansowaniom i dotacjom. Jej koszt zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych a dzięki dobrze wykonanym audycie energetycznym zwraca się w ciągu kilku lat. Pozwala również zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy prądu. Poza tym panele fotowoltaiczne nie zanieczyszczają środowiska, co w dobie problemów klimatycznych nie jest bez znaczenie. Są ciche i nie hałasują podczas użytkowania. Energia generowana ze słońca zazwyczaj produkuje więcej energii niż jest w stanie zużyć w danym momencie gospodarstwo domowe lub biuro. Dzięki temu można bilansować energię, a nawet zarabiać na jej odsprzedawaniu, jeśli nie zużyjemy tego, co zostanie wyprodukowane. Wykorzystywanie energii słonecznej to również pewien stopień niezależności od dostawców energii. Bez alternatywnych form pozyskiwania prądu elektrycznego jesteśmy narażeni na podwyżki cen i musimy dostosowywać się do przedstawianych przez jednego z dostawców warunków. Właściciele instalacji fotowoltaicznych produkują własny prąd, więc jego cena przestaje być istotna.

Co to jest w ogóle energia wytwarzana ze słońca i jakie są jej korzyści?

Słońce dostarcza do Ziemi ogromne pokłady energii. Należy ona do odnawialnych źródeł, co znaczy że jej zasoby są niewyczerpalne. Energia słoneczna zapewnia utrzymanie temperatury powierzchni Ziemi, jak również można ją skutecznie przekształcić zarówno w ciepło jak i prąd. Do tego niezbędne są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Połączone równolegle lub szeregowo ogniwa tworzą moduły, dzięki którym produkowany jest za darmo prąd ze słońca.

Ile energii produkują panele fotowoltaiczne?

Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna w 100% pokrywać zapotrzebowanie danego gospodarstwa lub firmy na energię elektryczną. Ilość prądu wyprodukowana przez panele będzie się różnić w zależności od ich wielkości, ekspozycji i położenia działki. Standardowo przyjmuje się, że elektrownia słoneczna o mocy 1 kWp skierowana na południe wyprodukuje w ciągu roku około 900-1100 kWh.

Czy w dni pochmurne energia nie będzie produkowana?

W pochmurne dni instalacja również produkuje prąd tylko w mniejszej ilości. Wówczas moc nominalna ogniwa spada ale nie do zera. To oznacza, że instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej wydajna w słoneczne dni.

Co znaczy magazynowanie energii fotowoltaicznej?

Magazynowanie energii elektrycznej pozwala przechowywać prąd, kiedy zużywamy go mniej niż produkujemy. Nadwyżka wraca do sieci energetycznej, skąd możemy ją pobrać z powrotem w 80% darmowo w momencie zwiększonej konsumpcji. Licznik dwukierunkowy daje możliwość na bieżąco sprawdzać ile energii jest oszczędzanej.

Co się stanie z energią, której nie wykorzystam?

Nadwyżka energii wraca do sieci energetycznej, w której jest przechowywana. W dowolnym momencie możemy ją ponownie pobrać w 80% darmowo. Licznik dwukierunkowy daje możliwość na bieżąco sprawdzać ile energii jest oszczędzanej.

W Polsce w niektórych rejonach w ciągu roku jest bardzo mało słońca. Czy to znaczy, że nie warto tam instalować paneli fotowoltaicznych?

Oczywiście że warto ponieważ w pochmurne dni instalacja również produkuje prąd tylko w mniejszej ilości. Wówczas moc nominalna ogniwa spada ale nie do zera. Poza tym korzystanie z paneli fotowoltaicznych to dbanie o ekologię, niezależność od cen za energię elektryczną, jak również znaczące oszczędności.

Czy instalując panele fotowoltaiczne muszę być klientem zakładu energetycznego?

Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce posiada system on-gird, tzn. podłączony do sieci. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii, to możemy zastosować instalację zwaną off-grid, tzn. poza-siecią. Wówczas panele fotowoltaiczne są jedynym źródłem energii, a urządzenia elektryczne w domu jedynym odbiorcą prądu. Sieć elektroenergetyczna oraz domowa sieć nie mają ze sobą połączenia. W tym przypadku nie ma możliwości sprzedaży prądu, zmagazynowania go w sieci oraz dokupienia większej jego ilości. Sieć elektroenergetyczna oraz sieć domowa nie mają ze sobą połączenia. Niezaprzeczalną zaletą instalacji off-grid jest pełna niezależność. Niestety związane to jest z większymi kosztami finansowymi.



Powrót do kategorii