Na czym polega różnica między instalacją on-grid a off-grid?
Podejmując decyzję odnośnie instalacji paneli fotowoltaicznych musimy zdecydować, czy chcemy przyłączyć się do sieci energetycznej, czy wolimy aby działała ona w pełni niezależnie. Pamiętajmy również, aby zakładając fotowoltaikę korzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie rozwiązania, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że instalacja zostanie prawidłowo zaprojektowana i zamontowana. Takie usługi w sposób profesjonalny i kompleksowy świadczy firma SunSky Energy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest instalacja typu on-grid
- Czym jest instalacja typu off-grid
Instalacje fotowoltaiczne dzielą się na dwa podstawowe typy: on-grid, czyli takie, które są zintegrowane z siecią elektryczną oraz off-grid, które pracują na sieci wydzielonej, zupełnie niezależne od dostawcy energii elektrycznej.
Instalacja on-grid
- Najbardziej popularna i najczęściej polecana, ponieważ jest tańsza, jeśli chodzi o koszty inwestycyjne i ma prosty układ
- Stosuje się ją w gospodarstwach domowych, podłączonych do zewnętrznej sieci energetycznej
- Instalacja on-grid składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, a także z przyłączenia do sieci i zabezpieczeń
- Korzystając z tego typu instalacji nie pojawia się problem związany z magazynowaniem wyprodukowanych nadwyżek prądu, ponieważ przesyłany jest do sieci, a w razie potrzeby pobierany z powrotem. Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację w pierwszej kolejności zasila nasze urządzenia domowe. W sytuacji nadwyżek zostaje przekazana do zakładu energetycznego.
- Podczas bardzo pochmurnych dni nie pojawi się problem związany z niedoborami mocy
Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w momencie awarii sieci energetycznej inwerter powoduje odłączenie paneli od instalacji, co skutkuje tym że w gospodarstwie domowym nie ma wówczas prądu. W tej sytuacji nie jesteśmy również w stanie odebrać wcześniej oddanych nadwyżek.

Instalacja off-grid
- Na ten typ instalacji decydują się osoby, które w sposób całkowity chcą się uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej, właściciele domków letniskowych lub osoby, których nieruchomość znacznie oddalona jest od sieci
- Instalacja off-grid składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, przyłączenia do sieci i zabezpieczeń, a także akumulatorów, które są niezbędnym elementem tego rozwiązania. To właśnie w akumulatorach magazynowana jest nadwyżka wyprodukowanej energii.
- W momencie awarii energii elektrycznej instalacja wciąż działa
Minusem tego rozwiązania jest droższy koszt instalacji fotowoltaicznej, a także fakt że każdy z systemów off-gridowych powinien zostać specjalnie zaprojektowany. Na podstawie określonych danych dobierana zostaje ilość i pojemność akumulatorów, ich technologia oraz moc inwertera, aby instalacja mogła prawidłowo działać.
Powrót do aktualności