Jaką pompę ciepła wybrać: monoblok, czy split?
Wyobraź sobie, że wchodzisz zmarznięty do domu. Od razu czujesz pod stopami podgrzewaną podłogę, a w progu wita Cię przyjemne ciepło. Nie płacisz dodatkowo za to ogrzewanie, ponieważ ogrzewasz swój dom za pomocą tej samej wody, w której codziennie się kąpiesz lub bierzesz prysznic. Brzmi ekologicznie? Jasne, że tak! Takie rozwiązanie możesz osiągnąć dzięki powietrznej pompie ciepła. W dodatku jest bardzo efektywne, a montaż całości jest bardzo prosty. W wielu przypadkach nie musisz stawiać domu od nowa. Powietrzne pompy ciepła od pewnego czasu stają się coraz bardziej popularne. Zobacz, ile dzięki nim możesz zyskać.
Pompa ciepła nie tylko może ogrzać twój dom, ale być także klimatyzatorem!
Tak, jest to możliwe. Dzieje się tak ze względu na fakt, że powietrze dobrze przewodzi ciepło. Nawet jeśli na zewnątrz jest zimno, to powietrze wciąż niesie ze sobą ciepło, które może zostać wykorzystane w celu ogrzewania domu. Latem ciepłe powietrze może zostać przetworzone na chłodne, dzięki czemu znajdziesz przyjemne ukojenie i odpoczynek od letniego upału.
Dzięki pompie ciepła znacznie oszczędzasz budżet przeznaczony na budowę domu.
Jeśli zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, to nie musisz planować miejsca pod kotłownię. Pompa może być umiejscowiona również na zewnątrz i nie wymaga osobnego pomieszczenia. Nie potrzeba też wykonywać odwiertów, czy ingerować w działkę. Koszt inwestycji zwraca się ultraszybko, bo trwa to około 4 lat. W Polsce pompy ciepła sprawdzają się doskonale, działają w temperaturach od -25 stopni do +45.
Pompa powietrzna MONOBLOK czy SPLIT? Które rozwiązanie wybrać?
MONOBLOK to pompa ciepła, której układ chłodniczy jest wykonany przez producenta jako jeden hermetyczny moduł, co daje bardzo wysoką szczelność i w zasadzie brak komplikacji przy montażu. Cicho pracują, bardzo estetycznie i nowocześnie prezentują się na budynkach. Producenci podkreślają długą żywotność urządzeń. Monoblok to pompa, która jest oparta o jeden monoblok wewnętrzny lub zewnętrzny. Komfort ich użytkowania jest niezwykle wysoki i generuje bardzo dużo oszczędności. Nie trzeba ich również zgłaszać w Centralnym Rejestrze Operatorów, co jest kuszące dla wielu inwestorów. W praktyce nie trzeba ich corocznie kontrolować.
Pompy typu SPLIT są tańsze i prostsze w montażu, co przekłada się na ich popularność. Ich funkcjonowanie i wydajność są podobne, co sprawia, że sporo osób ma problem z podjęciem decyzji. Pompy Split są wykonane z dwóch modułów pomp monoblok, na zewnątrz i wewnątrz. Ze względu na swoją cenę rozwiązanie Split jest częściej wybierane niż monoblok. Instalację tych pomp warto powierzyć osobie, która posiada uprawnienia do pracy z gazami chłodniczymi. Pompy trzeba także corocznie kontrolować, czy nie uległy na przykład rozszczelnieniu. Jednak w ich przypadku w zasadzie nie występuje pojęcie „straty ciepła”. Do niedawna generowały one również mniej hałasu, jednak obecnie produkowane pompy monoblok i split niewiele się od siebie różnią pod tym kątem.
Decyzję o tym, jakie rozwiązanie zastosować warto powierzyć specjaliście, który oceni na podstawie wiedzy i doświadczenia, które pompa sprawdzi się w lepiej w danych warunkach. Każdy dom jest inaczej zaprojektowany, posiada także inną instalację C.O., które to należy wziąć pod uwagę przy przygotowaniu projektu.
Źródło zdjęć:
Designed by vectorpocket / Freepik Designed by macrovector / FreepikPowrót do aktualności