Instalacja fotowoltaiczna odpowiednia na ciężki dach
Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii to decyzja korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla portfela inwestorów. Warunkiem jest przygotowanie odpowiedniej instalacji, a do tego potrzeba wsparcia profesjonalistów! Opracowując projekt, należy bowiem wziąć pod uwagę zacienienie domu, konstrukcję dachu czy zapotrzebowanie energetyczne budynku. Nasi specjaliści będą służyć radą na każdym etapie przygotowania instalacji fotowoltaicznej i wskażą najlepsze rozwiązania.
Konstrukcja dachu a montaż modułów fotowoltaicznych
Właściciele nowopowstających domów, który mają w planie korzystanie z fotowoltaiki, mogą z pomocą architekta i konstruktora przygotować budynek na obciążenie, jakie wiąże się z montażem modułów. Większe wyzwanie stoi przed osobami posiadającymi dom o skomplikowanej konstrukcji dachu, którego połacie są skierowane w inną stronę niż na południe, bądź występuje ich zacienienie. Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest również sprawdzenie stanu elementów konstrukcyjnych – krokwi, więźby oraz samego pokrycia dachowego. Należy pamiętać, że każdy moduł fotowoltaiczny to dodatkowe 20 kg, a minimalna nośność dachu powinna wynosić około 250 kg/m2. Jednak nawet ciężki i skomplikowany dach nie przekreśla szans na montaż fotowoltaiki. Skonsultuj się z naszymi doradcami, by poznać możliwości, jakie daje zamiana klasycznego falownika na mikroinwerter bądź optymalizator mocy. Dla każdego dachu znajdziemy optymalne rozwiązanie!
Mikroinwerter vs optymalizator mocy – wady i zalety rozwiązań
Mniejszy rozmiar mikroinwerterów i większa elastyczność w ewentualnej rozbudowie systemu fotowoltaicznego to największe plusy tego rozwiązania. Montowane są osobno przy każdym module fotowoltaicznym, co daje kontrolę nad pracą poszczególnych elementów i pozwala stworzyć niewielką instalację. Wśród wad mikroinwerterów wymienia się często trudności w serwisowaniu i ryzyko większej awaryjności ze względu na wystawienie urządzenia na działanie czynników zewnętrznych. Optymalizatory są tańszą alternatywą mikroinwerterów, zwiększają wydajność całej instalacji i są najlepszą opcją w przypadku nierównomiernego nasłonecznienia połaci dachu. Nie są jednak w pełni samodzielnymi jednostkami i muszą działać wspólnie z inwerterem. Inwestor nie musi jednak znać tych szczegółów – nasi eksperci są gotowi, by udzielić wyjaśnień i dobrać najlepszy system. Zaufaj nam!
Powrót do aktualności