Czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych – jak i dlaczego?
Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, czy powinni czyścić panele słoneczne. Jeśli tak to szukają informacji o najlepszych metodach i środkach, które będą bezpieczne i skuteczne. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z myciem kolektywów słonecznych, a przede wszystkim pokazać, że pielęgnacja mikroinstalacji nie jest skomplikowana.
Z tego artykułu dowiesz się czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne, jak wygląda ich mycie, kiedy najlepiej je czyścić i o czym należy pamiętać.
Czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?
Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Jak informują ich producenci, w większości przypadków nie wymagają intensywnego czyszczenia. Wynika to z faktu, że zwykły deszcz radzi sobie z głównymi zabrudzeniami typu kurz i zanieczyszczenia. Specjaliści sugerują jednak, aby mimo wszystko dbać o ich regularne mycie, ponieważ czysta powierzchnia paneli poprawia ich wydajność (nawet ok. 15%). Nie da się też ukryć, że regularne mycie modułów fotowoltaicznych eliminuje straty mocy, które wynikają z zanieczyszczeń. To również przywrócenie sprawności, czyli wytworzenie większej ilości energii elektrycznej. A co za tym idzie szybszy zwrot z inwestycji i wydłużenie żywotności paneli. Poza tym, co na pewno jest ważne dla estetów, czyste moduły wyglądają zdecydowanie lepiej. Dobra informacja jest taka, że przy zwykłych zabrudzeniach wspomniany wyżej deszcz, jeśli występuje regularnie, jest w stanie wyczyścić panele, aby funkcjonowały optymalnie.
Jak wygląda mycie paneli fotowoltaicznych?
Przede wszystkim właściciel instalacji fotowoltaicznej musi zdecydować, czy sam chce podjąć się czyszczenia modułów, czy chce skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach. Jeśli będzie chciał samodzielnie wyczyścić panele powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, drabinę, zabezpieczyć samego siebie, bowiem praca na wysokości może być niebezpieczna i prowadzić do upadku, a także zaplanować sporo wolnego czasu. Pamiętajmy, że przy myciu należy postępować delikatnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Z racji tego, że nie każdy lubi takie prace lub po prostu boi się wysokości zazwyczaj decyduje się na bardzo wygodną opcję i zleca czyszczenie modułów profesjonalistom.
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie paneli słonecznych musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim powinniśmy stosować specjalistyczne, dedykowane środki do mycia modułów. Informacje na ich temat często można uzyskać od samego producenta. Jako zamiennik możemy zastosować bardzo prosty, domowy sposób. Wystarczy przyrządzić delikatny roztwór wody z octem winnym oraz niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Można również użyć mydła ale wówczas panele powinno się spłukać na sam koniec wodą destylowaną. Pamiętajmy, że ogniwa fotowoltaiczne z zewnątrz osłania folia, która zabezpiecza panele przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Na laminacie może również znajdować się szyba ze szkła hartowanego. Dlatego należy postępować bardzo delikatnie i z wyczuciem. Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiednich akcesoriów czyszczących typu szczotka lub gąbka (np. z nylonu), które nie powinny być szorstkie. W tym przypadku nie stosujemy półśrodków, aby nie uszkodzić instalacji. Gdyby ktoś się zastanawiał, czy można użyć myjki ciśnieniowej to od razu uprzedzamy, że to narzędzie jest zbyt intensywne, aby stosować go do mycia dość delikatnych paneli. Istniej ryzyko uszkodzenia instalacji, dlatego zdecydowanie odradzamy!
Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu w ostatnich latach zimy w Polsce są na tyle łagodne, że nie powinniśmy obawiać się spadku wydajności paneli fotowoltaicznych w momencie opadów. Zazwyczaj śnieg samoistnie zsuwa się z powierzchni modułów, które ułożone są pod odpowiednim kątem (ten sposób działa dla instalacji zamontowanej pod kątem 35°). Natomiast jeśli pojawią się śnieżyce i napada sporo puchu można go usunąć przy użyciu szczotki. Tylko pamiętajmy, aby nie była ona za bardzo szorstka. Wybieramy akcesoria z miękkim włosiem.
Kiedy najlepiej czyścić panele słoneczne?
Najbardziej optymalną porą roku na mycie paneli fotowoltaicznych jest wiosna. Wynika to z faktu, że najwięcej osadów powstaje zimą, gdzie oprócz kurzu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń dochodzi jeszcze śnieg. Wraz z jego topnieniem pojawiają się nowe zabrudzenia, które mogą gromadzić się w dolnej części modułu. Co prawda na przestrzeni ostatnich lat zimy są coraz łaskawsze a śniegu jak na lekarstwo to mimo wszystko warto posiadać tę wiedzę. Reasumując – rutynowo zaleca się czyścić panele fotowoltaiczne dwa razy w roku – wiosną, jak wspomnieliśmy wyżej, i latem lub wczesną jesienią po okresie żniwowym, jeśli instalacja sąsiaduje blisko z uprawami. Zasadniczo w każdym miejscu należy się liczyć z większym lub mniejszym zanieczyszczeniem modułów.
Trzeba również pamiętać, że przy procesie mycia paneli bardzo dużą rolę odgrywa pora dnia. Moduły powinny być myte wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W samym środku dnia panele będą zbyt gorące, aby przeprowadzić taki proces. Co więcej można nawet je uszkodzić, gdyż nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni zwiększa ryzyko szoku termicznego. Zdecydowanie należy poczekać, aż panele ostygnął.
O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli słonecznych?
- Czyścić moduły przynajmniej dwa razy w roku
- Nie myć paneli w środku dnia, gdy są gorące – poczekaj aż ostygną
- Nie używać detergentów
- Nie używać produktów, które mogą porysować moduły np. szorstkich szczotek
- Nie korzystać z myjek ciśnieniowych
- Nie używać mydła ściernego
- Nie wchodzić na dach bez odpowiedniego zabezpieczenia, jeśli zdecydujesz się sam czyścić panele
Trzeba również pamiętać, że błędy w samej instalacji powodują zwiększenie zabrudzenia paneli fotowoltaicznych. Nie da się ukryć, że zbyt płasko ułożone moduły ulegają większym zanieczyszczeniom, a ich wydajność wówczas dramatycznie spada. Przy 0-4° nachylenia deszcz nie ma szans na zmycie kurzu i innych zabrudzeń. Opcja przynajmniej częściowego samooczyszczenia się paneli pojawia się przy kącie 15°.
Masz dodatkowe pytania?
Jeśli nadal wahasz się z założeniem instalacji fotowoltaicznej dla Twojego gospodarstwa domowego i chciałbyś mieć pewność, że panele słoneczne to nie tylko energia ze słońca ale przede wszystkim realne oszczędności skontaktuj się z nami. Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Powrót do aktualności