Agroenergia, czyli 40% dofinansowania na panele fotowoltaiczne dla rolników
Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej powszechna. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca zyskuje popularność nie tylko wśród właścicieli domów jedno lub wielorodzinnych. Liczne dotacje i ulgi, a także realne oszczędności w budżecie zachęcają do zakładania paneli również przez firmy, jak i gospodarstwa rolne.
Rolnicy mogą starać się o dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych z krajowego programu „Agroenergia”, który jest obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem tego programu jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych. Stanowi uzupełnienie do programu Ciepłownictwo powiatowe, Energia Plus, Polska Geotermia Plus oraz Czyste powietrze. Skierowany jest bezpośrednio do rolników indywidualnych, którzy chcą zainwestować m.in. w odnawialne źródła energii i których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Innym ważnym kryterium, które musi być spełnione, aby otrzymać dofinansowanie jest konieczność zamieszkania w gminie, w której znajduje się jedna z nieruchomości rolniczych od co najmniej 5 lat. To znaczy, że przedsięwzięcie może być realizowane na terenie innej gminy, pod warunkiem powyższego.

Budżet na realizację programu wynosi dla zwrotnych i bezzwrotnych form dofinansowania do 200 milionów złotych:
- Dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 80 milionów złotych
- Dla zwrotnych form dofinansowania – do 120 milionów złotych
Program „Agroenergia” występuję w postaci dotacji i pożyczki. Dofinansowanie w formie pożyczki może zostać przyznane do 100% kosztów kwalifikacyjnych, przy czym kwota musi być na poziomie minimum 100 000 złotych do maksymalnie 2 000 000 złotych. Nie podlega umorzeniu.
Preferencyjne oprocentowanie pożyczki wynosi WIBOR 3M + 50 punktów bazowych, nie mniej niż 2% w skali roku. Jest to pomoc zaliczana do pomocy publicznej. Pożyczka może być też udzielana poza tą pomocą na warunkach rynkowych. Okres finansowania wynosi maksymalnie 15 lat.
W przypadku dofinansowania w formie dotacji występuje ona do 40% kosztów kwalifikacyjnych, jednak do kwoty nie wyższej niż 800 000 złotych.
Maksymalny jednostkowy koszt inwestycyjny brutto dla systemów fotowoltaicznych o mocy od 50 kWp do 1 MWp ustalono na 2,5 mln zł. Poniżej tej wartości (mniej niż 50 kWp) nie został określony maksymalny koszt kwalifikowany.
Program Agroenergia nie posiada ograniczeń, co do mocy instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że można wnioskować o dofinansowanie dla instalacji o mocy powyżej 50 kWp.
Kwalifikacja wniosku jest możliwa po spełnieniu pewnych warunków. Przede wszystkim musi być przeprowadzony audyt energetyczny zgodny z zaleceniami NFOŚiGW, a oszczędność energii wygenerowanej dzięki inwestycji ma wynosić nie mniej niż 5%. Planowane przedsięwzięcie powinno zaspokoić konsumowaną przez gospodarstwo energię w wymiarze minimum 25%. Będzie ona weryfikowana przez fundusz.
Aby wniosek został rozpatrzony rolnicy muszą przygotować i dostarczyć następujące dokumenty:
- Uproszczony schemat technologiczny projektu
- Zaświadczenie o liczbie hektarów przeliczeniowych
- Zaświadczenie o miejscu zameldowania
- Nakaz płatniczy podatku rolnego
- Faktury i rachunki z podziałem na część przychodową i kosztową (wymagane jest zestawienie zbiorcze)
- Historię podstawowego rachunku bankowego (zestawienie obrotów), która potwierdzi osiągnięte wpływy i wydatki
- Dokumenty potwierdzające uzyskane dopłaty w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego
- Studium wykonalności
- Model finansowy projektu
- Szczegółową dokumentację z wybraną inwestycją
Dodatkowo, zgodnie z treścią programu Agroenergia, wniosek nie może być złożony w momencie, kiedy instalacja została już wykonana. Wówczas nie przysługuje beneficjentowi prawo do otrzymania dofinansowania.
Ważną również informacją jest fakt, że w przypadku chęci skorzystania z ulgi rolnej nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Agroenergia. Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym ulga inwestycyjna nie przysługuje, jeśli wydatki poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej zostały sfinansowane preferencyjnymi kredytami, pożyczkami czy dotacjami pochodzącymi ze środków publicznych. Decyzję o przyznaniu ulgi inwestycyjnej przyznaje prezydent/burmistrz/wójt. Rolnicy płacący podatek VAT mogą odliczyć całość wartości podatku od instalacji.
Więcej o programie „AgroEnergia”: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/
Powrót do aktualności