Czy fotowoltaika się opłaca?
Fotowoltaika to technologia, która umożliwia korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki niej energia słoneczna zamieniana jest na energię elektryczną, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie przez dane gospodarstwo domowe emisji dwutlenku węgla do środowiska.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wytwarzana jest energia elektryczna ze słońca
- Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika
- Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?
Jak wytwarzana jest energia elektryczna ze słońca?
Słońce dostarcza do Ziemi ogromne pokłady energii. Należy ona do odnawialnych źródeł, co znaczy że jej zasoby są niewyczerpalne. Energia słoneczna zapewnia utrzymanie temperatury powierzchni Ziemi, jak również można ją skutecznie przekształcić zarówno w ciepło, jak i prąd. Do tego niezbędne są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachach domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych, a także na gruncie.
- W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego pod wpływem działania promieni słonecznych, a produktem końcowym tego procesu jest prąd stały.
- Tak wytworzona energia z paneli fotowoltaicznych (prąd stały) „wędruje” do falownika (inwerter), gdzie zamieniana jest na prąd przemienny, taki jak w Twoim gniazdku.
- Kiedy zużywamy mniej prądu niż wytwarza instalacja wówczas jego nadwyżka trafia do zakładu energetycznego, w którym jest przechowywana. W dowolnym momencie możemy ją ponownie pobrać w 80% za dramo.
- W sytuacji, kiedy gospodarstwo domowe będzie potrzebowało więcej prądu, niż wytwarza instalacja, wówczas niedobór będzie uzupełniony z sieci energetycznej
Zatem pojawia się kolejne pytanie, czy fotowoltaika się opłaca?
Zacznijmy od stwierdzenia, że fotowoltaika to relatywnie niedroga i przystępna inwestycja, między innymi dzięki licznym dofinansowaniom i dotacjom, które zostały uruchomione w naszym kraju i z których może każdy skorzystać. Mowa między innymi o programie „Mój Prąd” i uldze termomodernizacyjnej. Jej koszt zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych a dzięki dobrze wykonanym audycie energetycznym zwraca się w ciągu kilku lat.
Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy prądu. Poza tym panele fotowoltaiczne nie zanieczyszczają środowiska, co w dobie problemów klimatycznych nie jest bez znaczenie. Są ciche i nie hałasują podczas użytkowania. Energia generowana ze słońca zazwyczaj produkuje więcej prądu niż jest w stanie zużyć w danym momencie gospodarstwo domowe lub biuro. Dzięki temu można bilansować ją, a nawet zarabiać na jej odsprzedawaniu, jeśli nie zużyjemy tego, co zostanie wyprodukowane. Wykorzystywanie energii słonecznej to również pewien stopień niezależności od dostawców energii. Bez alternatywnych form pozyskiwania prądu elektrycznego jesteśmy narażeni na podwyżki cen i musimy dostosowywać się do przedstawianych przez jednego z dostawców warunków. Właściciele instalacji fotowoltaicznych produkują własny prąd, więc jego cena przestaje być istotna.
Z założenia instalacja fotowoltaiczna powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie na prąd, dlatego bardzo ważne jest aby dobrać właściwą moc systemu. Aby uniknąć błędów warto umówić się z naszym doradcą energetycznym, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i oszacuje jaka wielkość inwestycji pokryje zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie domowym. Z chęcią dokonamy również darmowej wizji lokalnej, aby zaproponować Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami!
Powrót do aktualności